Ulubione

Brak produktów w schowku.

Dla wielu kobiet opalona skóra jest synonimem piękna. Słońce jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Stanowi źródło energii i wpływa korzystnie na samopoczucie. Jednak już od wielu lat dermatolodzy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na słońce oraz szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego UV.

Poza pożądanym wpływem, którym jest synteza witaminy D2 i D3 w skórze, promieniowanie UV jest szkodliwe z punktu widzenia medycznego i kosmetycznego.

Spis treści

Promienie UV stanowią główną przyczynę nowotworów skóry, zewnątrzpochodnego starzenia się skóry, zmarszczek  i plam barwnikowych.

Bezpieczne opalanie

Promienie UV dzielimy ze względu na długość fal na UVB  i UVA. Promieniowanie UVB ma działanie rumieniotwórcze. Jest odpowiedzialne   za zaczerwienienia na skórze oraz oparzenia słoneczne, a także pigmentację skóry, co daje efekt opalenizny. Stwarza większe ryzyko powstawania nowotworów skóry.

Promieniowanie UVB przenika do naskórka, jednak nie dociera do skóry właściwej, czyli nie ma zdolności oddziaływania na włókna kolagenowe. Przechodzi przez szkło kwarcowe oraz wodę. Jego oddziaływanie różni się w zależności od pory dnia i roku.

Promieniowanie UVA oddziałuje na skórę człowieka jednakowo przez cały rok i niezależnie od zachmurzenia. Przechodzi przez szkło i przenika do głębszych warstw skóry. Ma niekorzystny wpływ na starzenie się skóry, powoduje uszkodzenia w skórze właściwej. Przyczynia się do powstawania nowotworów i wpływa na rozwój czerniaka.

Filtry przeciwsłoneczne czym są?

Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, gdzie po długiej ekspozycji, a także dużej dawce promieni UV przyczynia się do „powstawania wielu schorzeń i defektów kosmetycznych”. Stosowanie produktów z filtrem chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi, fotostarzeniem, jak również odczynami fototoksycznymi i fotoalergicznymi.

Czym jest współczynnik SPF?

Efektywność ochrony danego kosmetyku przed działaniem promieni słonecznych określa współczynnik ochrony SPF (Sun Protection Factor). SPF to zdolność filtra do powstrzymania rumienia wywołanego przez słońce, który jest widoczną oznaką uszkodzenia spowodowanego głównie przez UVB. Sun Protection Factor wskazuje ile razy dłużej wolno pozostać na słońcu po wcześniejszym nałożeniu filtru przeciwsłonecznemu do chwili powstania odczynu rumieniowego w porównaniu do czasu pobytu na słońcu bez ochrony, czyli osoba która użyje filtru przeciwsłonecznego SPF 20 na odkrytą skórę powinna móc zostać na słońcu 20 razy dłużej nim dojdzie do powstania widocznej reakcji rumieniowej.

Niska ochrona – SPF 6-10;
Średnia ochrona – SPF 15-25;
Wysoka ochrona – SPF 30-50;
Bardzo wysoka ochrona – SPF 50+

Wskaźnik UVA, IPD i PPD?

Filtry SPF chronią przed skutkami promieniowania UVB, jednak nie stanowią ochrony przed promieniowaniem UVA.
Trudno ocenić wskaźnik ochrony przed UVA, nie można obliczyć  go za pomocą metodyką pomiaru SPF, ponieważ rumień powstały przez UVA objawia się znacznie później. Dlatego  na produktach ochronnych widnieją  takie parametry jak: IPD, PPD lub po prostu UVA które określają współczynnik ochrony przeciw UVA.

Filtry chemiczne czy mineralne?

Filtry chemiczne składają się z syntetycznych związków organicznych. Zazwyczaj są to pochodne kwasu cynamonowego, benzofenonu, kamfory i benzimidazolu oraz salicylany i dibenzoilometany. Filtry chemiczne pochłaniają energię promieniowania słonecznego, która jest przekształcona w nieszkodliwe promieniowanie długofalowe, wtórnie emitowane jako ciepło.

Filtry chemiczne docierają jedynie do powierzchniowych warstw naskórka. Pochłaniają tylko część promieni krótkich, a promieniowanie o długości fali dłuższej niż 380 nm, widzialnej lub IR jest odbijane.

Filtry mineralne składają się z dwóch rodzajów substancji: pigmentów barwnych i pigmentów barwnych mikronizowanych. Najczęściej są to: dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku, ale również tlenek żelaza i magnezu. Dzięki tym składnikom filtry fizyczne „blokują najszerszy zakres światła, włączając w to spektrum UV, światła widzialnego i podczerwieni.

Filtry pochodzenia fizycznego odbijają promienie z całego zakresu długości fal, chroniąc przed promieniowaniem UV. Nie przedostają się w głąb naskórka. Nie pochłaniają energii, tylko odbijają promienie, jak mikro lusterka na naszym naskórku.

Należy pamiętać że, ochrona przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego powinna być podstawą w dbaniu o urodę i zdrowie człowieka. Stosowanie produktów z filtrem chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi, fotostarzeniem, jak również odczynami fototoksycznymi i fotoalergicznymi.

Polecane produkty:

Post a Comment